Paweł – T jak Tata w Tech
Rok 2023 przyniósł pewne spowolnienie w branży IT w Polsce. Zamknięcie lub wyhamowanie projektów, cięcia budżetowe i zwolnienia, a także stopowanie rekrutacji, doprowadziły do widocznego spadku zainteresowania kandydatami na stanowiska IT w porównaniu z 2022 rokiem (raport justjoinit).
Mimo tych wyzwań, Polska wciąż dobrze radzi sobie na tle światowych zawirowań. Sektor IT rozwija się dynamicznie i pozostaje jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Na terenie kraju działa blisko 36,8 tys. firm oferujących różnego typu usługi IT, co stanowi 2,7% wszystkich działających w Polsce przedsiębiorstw. Z branżą IT jest zawodowo związanych 493 tys. osób (Raport: Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje).
Trendy widoczne w 2024 roku to m.in: wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Rozwój chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.
Jak w obecnej sytuacji trudną rolę specjalisty i Taty łączą nasi pracownicy?
Nie oczekuję, że dzieci pójdą w moje ślady – ale na pewno dołożę starań, żeby nie zabrakło im umiejętności technicznych. I będę się przy tym świetnie bawił!
Paweł, Programista Systemów Wbudowanych. Córka 1 rok, synek pojawi się za trzy miesiące.
Jakie wyzwania napotykasz na co dzień godząc rolę taty z pracą w IT?
Przede wszystkim nie jestem w stanie pracować zdalnie, co wcześniej bardzo lubiłem. Próby pogodzenia zajmowania się dzieckiem z pracą skończyły się tym, że byłem w pracy właściwie cały dzień. Zaczynałem o 8 i kończyłem często po 24, żeby tylko wyrobić wymagany czas pracy. W międzyczasie zawsze znalazło się mnóstwo powodów, żeby zrobić sobie przerwę i zająć się dzieckiem, odciążyć żonę, zrobić zakupy, ugotować obiad… I tak dzień pracy rozwlekał się w nieskończoność, a nad głową cały czas wisiał ciężar tych paru godzin, których brakuje do ośmiu.
Dodatkowo ciężko pracuje się umysłowo po nieprzespanej nocy, a takich przecież nie brakuje w pierwszym roku życia dziecka. Nie ma takiej ilości kawy, która poprawia zdolności koncentracji nad kodem kiedy czas snu głębokiego liczy się w pojedynczych minutach.
Balansowanie między tacierzyństwem, a karierą. Jak organizujesz czas i obowiązki?
Dla mnie zbawienne okazały się wyjazdy do pracy w biurze – po ośmiu godzinach może jestem zmęczony pracą, ale odpoczywam od krzyków, płaczu i zajmowania się dzieckiem. Praca w IT ma taki plus, że w pracy i w domu wykorzystuję zupełnie inny zestaw umiejętności – w pracy pracuję z maszyną, a w domu z człowiekiem. Dzięki temu w pracy mam okazję odpocząć od domu a w domu od pracy. Póki projekt nie wymaga zaangażowania w większym wymiarze niż 8 godzin to pogodzenie “kariery” z tacierzyństwem nie powinno być trudne. Zmieszczenie w ciągu jednej doby pracy i ojcostwa przychodzi naturalnie. Dużo gorzej jest wcisnąć jeszcze hobby, rozwój i odpoczynek.
Jakie narzędzia lub technologie pomagają Ci w efektywnym zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi?
Przede wszystkim kalendarz – do synchronizowania i pamiętania o wszystkich wizytach u lekarzy, szczepionkach, planach weekendowych – bez tego pewnie bym zginął 🙂 Do tego świetnie przydają mi się dwie listy TO-DO – rzeczy krótko i długoterminowych, obie widoczne na głównym ekranie telefonu. Tak żebym przypadkiem nie zapomniał, że taśma LED czeka na zamontowanie już od miesiąca.
Widzisz korzyści w tym, że Twoje dziecko obserwuje Cię jako specjalistę w branży IT?
Moja córka jest jeszcze w wieku, w którym zupełnie nie ogarnia co robię, ale jestem pewien, że jako tata który kocha to co robi, będę zarażał dzieci inżynierskim myśleniem. Dość powiedzieć, że pierwsza zabawka, którą córka ode mnie dostała to interaktywna książeczka z diodami i przyciskami, która wyjaśnia działanie prądu i bramek logicznych. Nie oczekuję, że dzieci pójdą w moje ślady – ale na pewno dołożę starań, żeby nie zabrakło im umiejętności technicznych. I będę się przy tym świetnie bawił!
Jakie rady dałbyś innym ojcom, którzy chcą połączyć tacierzyństwo z karierą w IT?
Chyba jestem zbyt wcześnie na drodze tacierzyństwa, żeby dawać rady. Patrząc jednak po znajomych jestem pewien, że skupienie się na karierze kosztem rodziny może w długim terminie zasiać niezłe spustoszenie, co finalnie odbija się nie tylko na życiu osobistym ale i na karierze – więc chyba nie warto ryzykować.
Czy Twoja firma oferuje wsparcie dla pracowników będących rodzicami?
Nie odczułem nigdy specjalnego wsparcia mnie jako rodzica, ale też nigdy tego nie oczekiwałem. Ważniejsze jest jednak dla mnie to, żeby pracodawca z dużą wyrozumiałością potrafił podejść do tych wielkich zmian życiowych – do wyjazdów do lekarza, do nagłych “awarii” dziecka lub żony, do mniejszej dyspozycyjności czy do podkrążonych oczu po całonocnej bitwie 🙂
Co według Ciebie jest najważniejsze w życiu ojca łączącego tacierzyństwo z karierą?
Myślę, że bardzo ważne jest to, żeby znaleźć odpowiedni balans i umieć powiedzieć “stop” pracy, wtedy, kiedy rodzina potrzebuje taty i męża – nawet jeśli oznacza to wyjście w trakcie spotkania, powrót wcześniej do domu czy wolniejszą realizację zadań. A bywa, że trudno się z tym wewnętrznie pogodzić.
Rok 2024 może być kolejnym dobrym rokiem dla polskiej branży IT. Mimo pewnych wyzwań, popyt na wykwalifikowanych specjalistów IT nadal jest wysoki. Realizując się zawodowo ważne, aby Ojcowie pamiętali nie tylko o priorytetach zawodowych, ale również tych w życiu prywatnym.