Olga – Mama w pracy

[…] jest zdecydowanie za wcześnie, by córka rozumiała, jaką pracę wykonuję, ale na pewno nie jest za wcześnie, by widziała spełnioną i szczęśliwą kobietę, która nie boi się realizować swoich marzeń. Bo macierzyństwo to wspaniała przygoda, ale tylko jedna z wielu, a powrót do swoich wcześniejszych aktywności i do realizacji zawodowych planów wydaje się kluczem do znalezienia przepisu na dobre życie.

W związku z Dniem Matki przedstawiamy nasze dzielne pracowniczki, które nieustannie balansują między odpowiedzialną rolą mamy i ekspertki w swojej specjalizacji.

Olga, Mama dziewięciomiesięcznej córeczki Florentyny. W Enigmie pracuje na stanowisku testerki oprogramowania. Dodatkowo prowadzi badania naukowe i wykłada na uczelni.

Jakie wyzwania napotykasz na co dzień godząc rolę mamy z pracą w IT?

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim dopiero przede mną, ze wszystkimi wyzwaniami dopiero będę musiała się zmierzyć. To bardzo ciekawy czas —z jednej strony nie mogę doczekać się powrotu, a z drugiej najzwyczajniej w świecie się tego powrotu obawiam. Myślę, że to doświadczenie wspólne nam, mamom wracającym do pracy po ciąży, porodzie i pierwszych miesiącach z dzieckiem. W głowie pojawiają się wątpliwości —przecież mam za sobą tyle miesięcy nieobecności, cała moja energia jest obecnie skoncentrowana na tym, by — mówiąc wprost — utrzymać dziecko przy życiu (śmiech), a to angażuje wszystkie zasoby fizyczne i psychiczne, które posiadam (a których nie ma przecież tak wiele). Co z koncentracją, co z oddzieleniem w głowie spraw „Florkowych” od zawodowych, czy to w ogóle możliwe? Mam nadzieję, że tak. Myślę, że wprawa przyjdzie z czasem, pierwsze momenty rozłąki z młodą na pewno będą trudne; ale wierzę, że dzięki wsparciu i empatii, którą zawsze otrzymywałam podczas mojej zawodowej drogi w firmie, wszystko przebiegnie naturalnie.

Jakie narzędzia lub technologie pomagają Ci w efektywnym zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi?

Na razie pomocne jest wszystko, co pomaga mi i Michałowi, mojemu mężowi, zorganizować dzień z Flo i dzielić się informacjami, gdy następuje w ciągu dnia „zmiana warty” w opiece — trello z rozpiską na domowe i zawodowe kwestie, aplikacje do zapisywania drzemek, posiłków etc. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że niezawodny jest jednak przede wszystkim zeszyt, w którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje!

Widzisz korzyści w tym, że Twoje dziecko obserwuje Cię jako pracującą matkę w branży IT?

Korzyści będą duże i wymierne! (śmiech) Już teraz mówię Florentynce, żeby uczyła się przeprowadzać testy automatyczne, by wspomóc nasz zespół w codziennej pracy. A tak na poważnie – jest zdecydowanie za wcześnie, by córka rozumiała, jaką pracę wykonuję, ale na pewno nie jest za wcześnie, by widziała spełnioną i szczęśliwą kobietę, która nie boi się realizować swoich marzeń. Bo macierzyństwo to wspaniała przygoda, ale tylko jedna z wielu, a powrót do swoich wcześniejszych aktywności i do realizacji zawodowych planów wydaje się kluczem do znalezienia przepisu na dobre życie.

Czy Twoja firma oferuje wsparcie dla pracowników będących rodzicami?

Podejrzewam, że jest bardzo przyjazna rodzicom, chociaż ciężko napisać mi o konkretach, dopiero będę ze wszystkim się zapoznawać. Ale wiem, jak bardzo są empatyczni, pełni zrozumienia, jak mocno wspierali mnie (i kibicowali mi) przez wiele lat w łączeniu dwóch ról: pracy w IT oraz pracy akademickiej — i myślę, że wsparcie dla rodziców jest w firmie ważną kwestią.

Co według Ciebie jest najważniejsze w życiu kobiety łączącej macierzyństwo z karierą?

Równowaga i spokój — z pełną świadomością, jak bardzo to trudne do osiągnięcia przy niemowlaku. A potem podobno robi się coraz ciekawiej! Myślę, że kobiety łączące te dwie poważne życiowe role potrzebują systemowego wsparcia i dużej dozy empatii, na wielu poziomach. Kiedy kobieta czuje, że nie jest sama, że ogromna odpowiedzialność za dziecko rozkłada się na dwie osoby (nie tyle „pomoc”, co po prostu równorzędność), to tak naprawdę wszystkie ścieżki, w tym zawodowe czy naukowe, pozostają otwarte i wydają się (chociaż trochę!) prostsze.

Raport Perspektywy Women in Tech pt. Kobiety na politechniki 2023 skupia się na zbadaniu sytuacji kobiet w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Podsumowując, w latach 2013– 2022 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 56%, mężczyzn o 18%. Sam udział kobiet wśród osób studiujących na publicznych uczelniach technicznych na kierunkach informatycznych zwiększył się z 11% do 15%. Zgodnie z danymi Eurostatu, wśród 27 krajów Unii Europejskiej, Polska ma najwyższy udział kobiet wśród osób kończących studia doktoranckie w dziedzinie inżynierii i techniki (42%).

Nie sposób zauważyć, że branża technologiczna odnotowuje wzrostowy udział kobiet, a co za tym idzie obecnych lub przyszłych mama. Jednak wciąż branża tech nie jest wolna od wyzwań. Łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem wymaga ogromnej elastyczności, respondentki zwróciły uwagę również na kwestie:

  • luki płacowej – Kobiety w UE zarabiają średnio 13% mniej niż mężczyźni (Kobiety w IT 2023; Nofluff jobs)

  • szklanego sufitu – niska reprezentacja kobiet na stanowiskach liderskich (Kobiety w IT 2023; Nofluff jobs)

  • braku możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka 69% (Kobiety na rynku pracy 2024; Hays)

  • trudności powrotu po urlopie rodzicielskim na uprzednio zajmowane stanowisko 31% (Kobiety na rynku pracy 2024; Hays)

Podsumowując, jesteśmy świadkami cichej rewolucji. Zmienia się rola kobiet w nowych technologiach, a ich wpływ rośnie. Więcej kobiet pojawia się w branży high tech oraz na wyższych stanowiskach zarządczych (raport „Perspektywy Women in Tech Summit 2018”). Wartością dodaną Mam w życiu zawodowym jest to, że mają unikalne doświadczenia zarządzania dynamicznym i nieprzewidywalnym środowiskiem czy sytuacjami oraz wymagającymi interesariuszami. Warto, aby Pracodawcy świadomie korzystali z takich umiejętności.

Napisz wyraz i naciśnij Enter aby szukać