Dariusz – T jak Tata w Tech
Rok 2023 przyniósł pewne spowolnienie w branży IT w Polsce. Zamknięcie lub wyhamowanie projektów, cięcia budżetowe i zwolnienia, a także stopowanie rekrutacji, doprowadziły do widocznego spadku zainteresowania kandydatami na stanowiska IT w porównaniu z 2022 rokiem (raport justjoinit).
Mimo tych wyzwań, Polska wciąż dobrze radzi sobie na tle światowych zawirowań. Sektor IT rozwija się dynamicznie i pozostaje jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Na terenie kraju działa blisko 36,8 tys. firm oferujących różnego typu usługi IT, co stanowi 2,7% wszystkich działających w Polsce przedsiębiorstw. Z branżą IT jest zawodowo związanych 493 tys. osób (Raport: Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje).
Trendy widoczne w 2024 roku to m.in: wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Rozwój chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.
Jak w obecnej sytuacji trudną rolę specjalisty i Taty łączą nasi pracownicy?
Czy to, że obserwowała mnie pracującego w domu miało na to wpływ? Dobre pytanie. Na wybór branży na pewno nie. Natomiast mogło ją to uczyć tego, że jak człowiek dąży do celu to można go osiągnąć, że sama wiara w to że coś się uda to już jest duży krok w drodze do osiągnięcia sukcesu.
Dariusz, Kierownik Projektów, ojciec córki w wieku 23 lat: “ W moim przypadku jest to takie spojrzenie wstecz z perspektywy czasu jak wyglądało dzielenie roli taty z pracą”.
Jakie wyzwania napotykasz na co dzień godząc rolę taty z pracą w IT?
Największym wyzwaniem jest czas. Przy realizacji dużych projektów często nie ma czegoś takiego jak stałe godziny pracy. Ogrom pracy do wykonania w danym projekcie w krótkim okresie czasu czy też realizacja wdrożeń, prac serwisowych itp. zmuszają do pracy w godzinach wieczornych, nocnych czy też w weekendy. Żaden klient typu np. Bank nie zgodzi się na zatrzymanie jego pracy w godzinach biznesowych. Dlatego prace IT realizowane u tego typu klientów są wykonywane w godzinach nocnych czy też w dni wolne od pracy. Bywało że musiałem w środku nocy z soboty na niedzielę wsiadać w samochód i jechać do klienta bo podczas prac wdrożeniowych zadziało się coś czego wcześniej nie dało się przewidzieć. Takie sytuacje powodują, że niestety mogłem mniej czasu poświęcać córce.
Balansowanie między tacierzyństwem, a karierą. Jak organizujesz czas i obowiązki?
Podstawa to zachowanie zdrowego rozsądku bo inaczej człowiek popada w pracoholizm, a cierpi na tym jego cała rodzina. Miewałem w swoim życiu okresy, w których potrafiłem pracować siedem dni w tygodniu, a nawet ponad 50 godzin bez przerwy i snu. Na szczęście przyszedł czas na refleksję i opamiętanie. Wyjść z tego stanu nie było łatwo. Pamiętam, że w początkowym okresie tego „opamiętania” nie mogłem sobie nigdzie znaleźć miejsca i czegoś mi brakowało. Uzmysłowiło mi to że stałem się pracoholikiem, więźniem pracy a nie to jest w życiu najważniejsze. Oczywiście, praca też jest ważna ale nie najważniejsza. Najważniejsza jest rodzina i zdrowie. Inaczej człowiek widzi tylko pracę a życie obok niego mu ucieka.
Jakie narzędzia lub technologie pomagają Ci w efektywnym zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi?
W obydwu tych obszarach czyli i zawodowo i rodzinnie podstawą jest planowanie i do tego używam najprostszy kalendarz, który synchronizuje się z kontem pocztowym, smartfonem itd. Dzięki temu praktycznie wszędzie i zawsze jestem w stanie sprawdzić swój kalendarz i planować kolejne zdarzenia. Natomiast zawodowo, szczególnie w przypadku dużych projektów, narzędziem które używam do zarządzania już samymi zadaniami w projekcie jest Microsoft Project.
Widzisz korzyści w tym, że Twoje dziecko obserwuje Cię jako specjalistę w branży IT?
Akurat branża IT to nie jest bajką mojej córki. Jej zawodowa arena to szeroko rozumiany marketing i komunikacja społeczna. Jest osobą bardzo ambitną i upartą w dążeniu do naznaczonego celu. Czy to, że obserwowała mnie pracującego w domu miało na to wpływ? Dobre pytanie. Na wybór branży na pewno nie. Natomiast mogło ją to uczyć tego, że jak człowiek dąży do celu to można go osiągnąć, że sama wiara w to że coś się uda to już jest duży krok w drodze do osiągnięcia sukcesu.
Jakie rady dałbyś innym ojcom, którzy chcą połączyć tacierzyństwo z karierą w IT?
Najważniejsze jest zachowanie rozsądku i niezapominanie, że to nie praca jest najważniejsza. Ważniejsza jest rodzina a szczególnie dzieci. Inaczej zajęci pracą nie zauważamy jak ucieka coś czego nie da się wrócić czyli dzieciństwo naszych dzieci.
Czy Twoja firma oferuje wsparcie dla pracowników będących rodzicami?
W moim przypadku na ten temat niewiele mogę się wypowiedzieć bo mam dorosłe dziecko, ale firma oczywiście wspiera rodziców. Ja korzystam chociażby z dopłat do wyjazdów wakacyjnych. Zawsze też uczestniczymy całą rodziną w piknikach rodzinnych organizowanych przez Grupę Kapitałową Comp S.A., w skład której wchodzi Enigma. Ostatnio był właśnie kolejny taki piknik rodzinny na którym zarówno dzieci jak i dorośli znaleźli coś dla siebie.
Co według Ciebie jest najważniejsze w życiu ojca łączącego tacierzyństwo z karierą?
Tu odpowiem krótko: Pamiętać że najpierw rodzina, a przede wszystkim dzieci, a później praca. Nie odwrotnie.
Rok 2024 może być kolejnym dobrym rokiem dla polskiej branży IT. Mimo pewnych wyzwań, popyt na wykwalifikowanych specjalistów IT nadal jest wysoki. Realizując się zawodowo ważne, aby Ojcowie pamiętali nie tylko o priorytetach zawodowych, ale również tych w życiu prywatnym.