Magda – Mama w pracy
Miło jest pracować w miejscu, gdzie inni mają dzieci, gdzie spotykamy się z podobnymi problemami, o których czasem rozmawiamy. Jednak jeszcze większy komfort daje poczucie, że również firma bierze pod uwagę Twoją sytuację rodzinną. Możliwość pracy zdalnej kiedy tego potrzebuję, nieplanowany urlop lub zwolnienie z powodu choroby dzieciaków nie stanowią większego problemu. Jasnym jest, że są sytuacje, których nie przewidzimy. Na koniec i tak każdy z nas wykona swoje obowiązki, a wzajemne zaufanie sprawia, że każdą z takich sytuacji, możemy brać na spokojnie.
W związku z Dniem Matki przedstawiamy nasze dzielne pracowniczki, które nieustannie balansują między odpowiedzialną rolą mamy i ekspertki w swojej specjalizacji.
Magda, Mama Anielki 9 lat, Mieszka 7 lat. W Enigmie pracuje na stanowisku Specjalista ds. Sprzedaży.
Jakie wyzwania napotykasz na co dzień godząc rolę mamy z pracą w IT?
Praca w branży IT na moim stanowisku to nie tylko przepisowe 8h od 9 do 17:00, to często projektowe rozmowy do późnych godzin lub reagowanie na zgłoszenie problemu u Klienta w najmniej spodziewanym momencie i często na urlopie.
Czas – to coś, czego wszystkim nam brakuje, na pracę, dom, zajmowanie się dziećmi, sobą, odpoczynek – niezależnie od branży i stanowiska, każdy chciałby mieć go więcej. Największym wyzwaniem jest umiejętne gospodarowanie nim.
Balansowanie między macierzyństwem, a karierą. Jak organizujesz czas i obowiązki?
Każda mama to PM, życiowy kierownik projektu – planuję wszystko z dużym wyprzedzeniem, pozostawiając margines na spontaniczność 😊 kalendarz w widocznym miejscu to podstawa! Każdy z nas ma swoją przegródkę w organizerze, by niczego nie przegapić. Z doświadczenia wiem, że im więcej zajęć i obowiązków tym lepiej – wtedy jestem najlepiej zorganizowana 😉
W pracy jestem skupiona na projektach, w domu koncentruję się na dzieciach – tylko takie rozgraniczenie pozwala mi na zdrowy balans, na bycie efektywną w pracy i bycie dobrą mamą.
Mam też swój trik jak pokazać dzieciom, że mimo, że jestem aktywna zawodowo, czasem wracam zmęczona z pracy, to One są najważniejsze: zawsze po wejściu do domu pierwsze minuty skupiam się w 100% na nich, pytam jak minął dzień, przytulam i na szybko reaguję na ich pilne potrzeby. To daje im poczucie, że to One są najważniejsze, a mi wolne na ‘później’.
Jakie narzędzia lub technologie pomagają Ci w efektywnym zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi?
Wspomniany kalendarz – organizer to jedno, uzupełnione wszystkie daty, wydarzenia czy to cykliczne czy jednorazowe – są też w telefonie, a jeśli zdarzają się w ciągu dnia, to czasem również w kalendarzu służbowym 😊 Na biurku mam zawsze kilka notatników z różnym przeznaczeniem, najważniejsze to te z listą ‘do zrobienia’. Tak, nie jeden, kilka 😉
Widzisz korzyści w tym, że Twoje dziecko obserwuje Cię jako pracującą matkę w branży IT?
Sama jestem dzieckiem ‘kobiety pracującej’ , więc naturalne dla mnie jest, że dzieci obserwują aktywną zawodowo mamę. Razem z mężem pracujemy w branży IT, więc takie pojęcia jak cyberbezpieczeństwo, IoT czy udostępnianie sieci słyszą od małego. Od dawna mają do czynienia z technologiami, które często dopiero wchodzą na rynek, bo w domu rodzice testują nowe rozwiązania. Mam wrażenie, że dzięki temu mają ‘otwarte głowy’ na świat, nowości i nie boją się zmian, zadają dużo pytań i uczą się, jak wiele różnych dziedzin nauki składa się na tę jedną branżę.
Jakie rady dałabyś innym kobietom, które chcą połączyć macierzyństwo z karierą w IT?
Bardzo ważne w godzeniu macierzyństwa z pracą w IT jest umiejętne rozgraniczenie życia prywatnego i zawodowego. W obu miejscach przeżywamy ważne emocje: radość, rozczarowanie, czasem złość a czasem euforię. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyciszyć się przed powrotem do domu i przenosimy nastrój na naszych bliskich. Po pierwsze, miejmy tego świadomość, że tak jest – to już sukces, a jeśli się uda, zapominajmy w domu o pracy.
Czy Twoja firma oferuje wsparcie dla pracowników będących rodzicami?
Miło jest pracować w miejscu, gdzie inni mają dzieci, gdzie spotykamy się z podobnymi problemami, o których czasem rozmawiamy. Jednak jeszcze większy komfort daje poczucie, że również firma bierze pod uwagę Twoją sytuację rodzinną. Możliwość pracy zdalnej kiedy tego potrzebuję, nieplanowany urlop lub zwolnienie z powodu choroby dzieciaków nie stanowią większego problemu. Jasnym jest, że są sytuacje, których nie przewidzimy. Na koniec i tak każdy z nas wykona swoje obowiązki, a wzajemne zaufanie sprawia, że każdą z takich sytuacji, możemy brać na spokojnie.
Co według Ciebie jest najważniejsze w życiu kobiety łączącej macierzyństwo z karierą?
Priorytety – nie może być ‘wszystko’ najważniejsze, trzeba poukładać sobie w głowie, co stawiamy na pierwszym miejscu, co na drugim etc. W priorytetach też musimy ustawić siebie, swoje potrzeby i zaopiekowanie sobą.
I najważniejsze – nie musimy być perfekcyjne we wszystkim, ani w pracy ani w macierzyństwie, bądźmy dobre w tym co robimy i cieszmy się tym.
Raport Perspektywy Women in Tech pt. Kobiety na politechniki 2023 skupia się na zbadaniu sytuacji kobiet w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Podsumowując, w latach 2013– 2022 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 56%, mężczyzn o 18%. Sam udział kobiet wśród osób studiujących na publicznych uczelniach technicznych na kierunkach informatycznych zwiększył się z 11% do 15%. Zgodnie z danymi Eurostatu, wśród 27 krajów Unii Europejskiej, Polska ma najwyższy udział kobiet wśród osób kończących studia doktoranckie w dziedzinie inżynierii i techniki (42%).
Nie sposób zauważyć, że branża technologiczna odnotowuje wzrostowy udział kobiet, a co za tym idzie obecnych lub przyszłych mama. Jednak wciąż branża tech nie jest wolna od wyzwań. Łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem wymaga ogromnej elastyczności, respondentki zwróciły uwagę również na kwestie:
-
luki płacowej – Kobiety w UE zarabiają średnio 13% mniej niż mężczyźni (Kobiety w IT 2023; Nofluff jobs)
-
szklanego sufitu – niska reprezentacja kobiet na stanowiskach liderskich (Kobiety w IT 2023; Nofluff jobs)
-
braku możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka 69% (Kobiety na rynku pracy 2024; Hays)
-
trudności powrotu po urlopie rodzicielskim na uprzednio zajmowane stanowisko 31% (Kobiety na rynku pracy 2024; Hays)
Podsumowując, jesteśmy świadkami cichej rewolucji. Zmienia się rola kobiet w nowych technologiach, a ich wpływ rośnie. Więcej kobiet pojawia się w branży high tech oraz na wyższych stanowiskach zarządczych (raport „Perspektywy Women in Tech Summit 2018”). Wartością dodaną Mam w życiu zawodowym jest to, że mają unikalne doświadczenia zarządzania dynamicznym i nieprzewidywalnym środowiskiem czy sytuacjami oraz wymagającymi interesariuszami. Warto, aby Pracodawcy świadomie korzystali z takich umiejętności.