Mariusz – T jak Tata w Tech

Rok 2023 przyniósł pewne spowolnienie w branży IT w Polsce. Zamknięcie lub wyhamowanie projektów, cięcia budżetowe i zwolnienia, a także stopowanie rekrutacji, doprowadziły do widocznego spadku zainteresowania kandydatami na stanowiska IT w porównaniu z 2022 rokiem (raport justjoinit).

Mimo tych wyzwań, Polska wciąż dobrze radzi sobie na tle światowych zawirowań. Sektor IT rozwija się dynamicznie i pozostaje jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Na terenie kraju działa blisko 36,8 tys. firm oferujących różnego typu usługi IT, co stanowi 2,7% wszystkich działających w Polsce przedsiębiorstw. Z branżą IT jest zawodowo związanych 493 tys. osób (Raport: Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje).

Trendy widoczne w 2024 roku to m.in: wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Rozwój chmury obliczeniowej i cyberbezpieczeństwa.

Jak w obecnej sytuacji trudną rolę specjalisty i Taty łączą nasi pracownicy?

Ja osobiście na pewno doceniam fakt, że w Enigma pracuje wielu Ojców i ta cała społeczność wymienia się doświadczeniami, wsparciem. Zawsze możesz od nich liczyć na stwierdzenie „Będzie tylko gorzej”

Mariusz, Kierownik Zespołu Testów i Dokumentacji Technicznej. Dwoje dzieci – córka Hania 7 lat, syn Piotrek 5 lat.

Jakie wyzwania napotykasz na co dzień godząc rolę taty z pracą w IT?

Powiedziałbym, że jak w każdej innej branży głównym wyzwaniem realizując te dwie role jest generalnie dowożenie w pracy przy jednoczesnym znajdowaniu czasu i siły dla dzieci po pracy. Jakbym miał wskazać co szczególnie w branży IT może być wyzwaniem to w mojej ocenie jest to podejście projektowe. W branży IT praca kręci się głównie wokół projektów, a projekty z kolei mają swoje etapy w związku z czym są okresy w trakcie realizacji projektów, że mogę bardziej skutecznie planować życie prywatne (to jest, kiedy projekty są pod kontrolą) oraz są te trudniejsze okresy projektowe, gdzie gasimy pożary, staram się w tym okresie głównie skupiać na tym i nie planować dodatkowych aktywności z dziećmi, aby unikać zmian planów na ostatnią chwilę i wszystkiego co się z tym wiąże.

Balansowanie między tacierzyństwem, a karierą. Jak organizujesz czas i obowiązki?

Aby skutecznie balansować między tymi dwoma światami wg mnie bardzo ważna jest sztuka oddzielenia tego co się dzieje w pracy od „tacierzyństwa”. Nawet jak mam bardziej wymagający dzień w pracy to trzeba starać się, aby nie przenosić tego na rodzinę czy tym bardziej dzieci. To działa też w drugą stronę i trzeba nauczyć się oddzielać te dwie role.

Odnośnie zarządzania czasem i obowiązkami to jest właśnie ciekawe w moim przypadku, ponieważ przed tym jak zostałem ojcem nie byłem najlepiej zorganizowaną osobą delikatnie to ujmując. Skupiałem dużą uwagę na pracy, natomiast kończąc pracę nie miałem siły i brakowało mi czasu oraz chęci na dodatkowe konstruktywne zajęcia. Kiedy zostałem ojcem wszystko stanęło na głowie, nie miałem wyjścia i musiałem nad tym popracować. Aktualnie pracując, poświęcając mnóstwo czasu dzieciom mam też sporo czasu i siły po powrocie do domu, aby pobiegać, pojeździć na rowerze, pójść na basen, innymi słowy żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. W moim przypadku z dziećmi nauczyłem się organizacji, korzystania z życia i z czasu jaki mamy.

Jakie narzędzia lub technologie pomagają Ci w efektywnym zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi?

Przede wszystkim to jest dobre planowanie, czyli najnormalniej w świecie dobrze zorganizowany kalendarz. Bez wyjątku każdy z nas ma swoje ważne wydarzenia i z reguły na początku miesiąca staramy się spisać analogowo te wszystkie ważne punkty w jedno miejsce i na tej podstawie jesteśmy w stanie się zorganizować i nie wypaść z przysłowiowego siodła.

Widzisz korzyści w tym, że Twoje dziecko obserwuje Cię jako specjalistę w branży IT?

Myślę, że wiele korzyści. Współczesne młode pokolenie dużo uwagi przywiązują do świata wirtualnego i wszystkiego co jest cyfrowe więc będąc na co dzień w IT chyba jestem bardziej świadomy tego co się dzieje, co może być bardziej odpowiednie dla moich dzieci, na co jest jeszcze za wcześnie. W kontekście perspektywy dzieci to one są bardzo ciekawe, zadają mnóstwo pytań i wiele razy w luźnych rozmowach odpowiadając na pytania opowiadałem o branży IT, jak pracujemy. Kto wie może kiedyś w niedziele przy obiedzie usłyszę od dziecka „Tato, chcę zostać Testerem Oprogramowania. Już postanowiłem / łam” 😀

Jakie rady dałbyś innym ojcom, którzy chcą połączyć tacierzyństwo z karierą w IT?

Z perspektywy czasu widzę jak dzieci szybko rosną, jak ten okres szybko minął, jak stają się niezależne. Moja chyba najważniejsza rada jest taka, że nawet jak będzie ciężej to trzeba pokornie zawsze szukać w sobie luzu i tak zwanej cierpliwości. Wszystko się szybko zmienia. Ostatnio (wydawałoby się, że moja „mała” Córeczka) stwierdziła w domu, że robię jej wiochę pod szkołą, ponieważ pokazałem serduszko przez okno 🙂 Bez luzu się nie da!

Czy Twoja firma oferuje wsparcie dla pracowników będących rodzicami?

Myślę, że wiele wsparcia, jak np. pikniki rodzinne, możliwość pracy hybrydowej, kiedy jest to potrzebne, pakiet Medicover, wyrozumiałość, kiedy trzeba z dzieckiem w czasie dnia pracy podjechać do lekarza, fundusze świadczeń socjalnych i tak dalej. Ja osobiście na pewno doceniam fakt, że w Enigmie pracuje wielu Ojców i ta cała społeczność wymienia się doświadczeniami, wsparciem. Zawsze możesz od nich liczyć na stwierdzenie „Będzie tylko gorzej”.

Co według Ciebie jest najważniejsze w życiu ojca łączącego tacierzyństwo z karierą?

Wiesz co, wiele rzeczy jest ważnych i ciężko je wylistować, dlatego myślę, że w obu tych rolach ważna jest priorytetyzacja bo wszystkiego nie da się zrobić. Jak to połączyć? Znaleźć odpowiedni balans, w pracy skupić się na pracy, w domu poświęcić czas Dzieciom i Żonie. Proste 🙂

Rok 2024 może być kolejnym dobrym rokiem dla polskiej branży IT. Mimo pewnych wyzwań, popyt na wykwalifikowanych specjalistów IT nadal jest wysoki. Realizując się zawodowo ważne, aby Ojcowie pamiętali nie tylko o priorytetach zawodowych, ale również tych w życiu prywatnym.

Napisz wyraz i naciśnij Enter aby szukać